Potsdam

Potsdam – stolica Brandenburgii. Poczdam – Potsdam, Podstupin, Postąpin – miasto we wschodnich Niemczech leżące nad rzeką Hawelą. Jest stolicą kraju związkowego Brendenburgia. Miasto wchodzi w skład obszaru metropolitarnego Berlin – Brandenburg. W mieście jest dużo cennych zabytków.

Potsdam - stolica Brandenburgii
Herb Potsdamu

Pierwsza wzmianka o mieście(osada Postąpin) pochodzi z 3 lipca 993r z dokumentu Ottona III. Prawa miejskie miasto otrzymało w roku 1345. Od roku 1416 do końca I wojny światowej Potsdam należał do jednej rodziny, czyli do Hohenzollernów. Jedną z przełomowych dat dla miasta było objęcie władzy przez Fryderyka Wilhelma I, który założył tu drugą po Berlinie rezydencję i nabył posiadłości i ziemie w pobliżu. W XVII wieku w mieście stacjonowały liczne garnizony wojskowe.

To w tym czasie powstały kościoły św. Mikołaja (st. Nikolaikirche) i św. Ducha (Heilig-Geist-Kirche). Rosja i Prusy w roku 1720 zawarły traktat dotyczący wspólnej polityki wobec Polski. W latach 1740-1786 Fryderyk II Wielki przebudował całkowicie ulice i place miasta, a park Sanssouci przekształcił w swoją letnią rezydencję. Na chwilę Potsdam utracił wolność, bo Wojska francuskie zajęły w roku 1806. W roku 1838 Potsdam połączono linią kolejową z Berlinem. 15.03.1933 Adolf Hitler proklamował w Poczdamie powstanie III Rzeszy i tam też prezydent von Hindenburg powierzył Hitlerowi utworzenie nowego rządu.

Nalot z 14 kwietnia 1945r doprowadził do zburzenia zabytkowego starego miasta, czyli zniknęła historyczna zabudowa. Armia Czerwona weszła do miasta 27 kwietnia 1945r. W sierpniu 1945r, w pałacu Cecilienhof odbyła się konferencja Wielkiej Trójki, która zakończyła II wojnę światową. Do czasu zjednoczenia Niemiec, Potsdam był w NRD. Graniczył z Berlinem Zachodnim. Granica przebiegała m.in. na rzece Haweli, nad którą na moście Gliniker Brucke dokonywano wymiany szpiegów. Po zjednoczeniu Niemiec w roku 1990 Potsdam został stolicą utworzonego kraju związkowego Brandenburgia.

Potsdam – stolica Brandenburgii. Przeczytaj także o mieście partnerskim Potsdamu – Opolu i zajrzyj na jego stronę www.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *