O Opolu

O Opolu; Opole – Oppeln, Uppeln, Opoli. Miasto na prawach powiatu położone na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Odrą. Obecnie w mieście mieszka ok. 120 tys. mieszkańców.

O Opolu - herb
Herb Opola

Od roku 990 Opole znalazło się w granicach Polski, ale od 1039 roku przez 11 lat było pod panowaniem czeskim. W 1179 r wyodrębniono księstwo opolskie, nad którym Jarosław Opolski. Rok 1217 jest ważnym rokiem, bo miasto otrzymuje prawa miejskie. Istniejący do dziś klasztor Franciszkanów założono w roku 1234. Ratusz powstał w roku 1352. W roku 1395 miasto przeżywa oblężenie wojsk Władysław Jagiełły, który na tronie książęcym osadza Bolka IV w miejsce Władysława Opolczyka. Kolejne oblężenie Opola ma miejsce w 1474r. W roku 1532 umiera ostatni książę Opola – Jan II Dobry. Potem miastem rządzą Habsburgowie, Hohenzollernowie, a przez 4 lata Izabella Jagiellonka. W roku 1600 Opole zalewa wielka powódź, która przenosi nurt Odry na zachodnią stronę wyspy Pasieka. 15 lat później miasto niszczy pożar. W roku 1655 w Opolu przebywa król Polski Jan Kazimierz, bo musiał opuścić granice Rzeczpospolitej uciekając tu przed najazdem szwedzkim.

Przez kolejne lata Opole przechodzi z rąk do rąk, ostatecznie zostając w rękach Pruskich, co trwa do roku 1945. Od roku 1922 Opole jest siedzibą rejencji, czyli odpowiednika polskiego województwa. W roku 1931 przeniesiono z Bytomia Polski Konsulat Generalny. W marcu 1945r Opole dostało się w całości w ręce polskie. Do roku 1950 Opole było miastem powiatowym w województwie Śląskim(chwilowo nazywanym Stalinogrodzkim). Od roku 1975 – po włączeniu w obręb miasta okolicznych wsi – Opole stało się miastem ponad stu tysięcznym.

Opole jest, stolicą najmniejszego województwa z 16-stu istniejących. Ponadto nosi dumną nazwę Stolicy Polskiej Piosenki, gdyż od roku 1963 organizowane są co roku, w czerwcu Krajowe Festiwale Polskiej Piosenki.

O Opolu. Przeczytaj o mieście partnerskim Opola – Potsdamie i zaglądnij na ich stronę www.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *