Rok 2015

Rok 2015 – wydarzenia jakie zorganizowaliśmy lub w których braliśmy udział , czyli wspomnień czar. Byliśmy trochę młodsi.

Międzynarodowy Turniej Szachowy Juniorów Miast Partnerskich: Opola(UKS „Rodło”) i Potsdamu( SV KJS Potsdam), czyli rusz głową.

Turniej odbył się w dniach 22 – 23 maja 2015r. W pierwszym dniu pobytu Szachiści z Potsdamu i Opola rozegrali turniej indywidualny szachów błyskawicznych z członkami Klubu Szachowego RODŁO. Rozgrywka odbyła się w filii MDK na osiedlu AK w Opolu. Niestety Gościom nie udało się zająć żadnego premiowanego miejsca, bo Polacy okazali się lepsi. W trakcie turnieju członkinie Stowarzyszenia zrobiły pyszne kanapki, które wzmocniły siły zawodników. W drugim dniu pobytu Goście rozegrali drużynowy turniej Opole-Poczdam. Turniej odbył się na terenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Wygrała drużyna z Opola, bo znów okazała się lepsza.

Rok 2015 – Opole oczyma gości z Potsdamu

Rok 2015 - program pobytu gości
Rok 2015 – program pobytu gości z Potsdamu

W dniach 04 – 07 czerwca gościliśmy kolejną grupę młodzieży z Poczdamu, czyli uczniów szkoły filmowej w Potsdamie. Przyjechali wraz z nauczycielem – opiekunem, Thomasem. W dniu przyjazdu, 4 czerwca 2015r (czwartek), młodzież robiła zdjęcia i kręciła film na Starym Mieście. Wieczorem spotkaliśmy się w restauracji Domku Lodowego nad Stawkiem Barlickiego na kolacji, bo chcieliśmy się lepiej poznać.

U Prezydenta Miasta

W piątek,5 czerwca 2015r, byliśmy z wizytą u wiceprezydenta Opola – Sławomira Pietruchy, który udzielił naszym gościom wywiadu przed kamerą. W ramach wizyty udostępniono nam wieżę Ratusza, skąd młodzież robiła zdjęcia Opola. Ponadto wysłuchaliśmy o godz. 12.00 hejnału odegranego z wieży ratuszowej.

Cofnięcie się w czasie – Rogów

Wieczorem pojechaliśmy do pałacu w Rogowie, gdzie miała być parada w dawnych strojach. Parady nie było, ale gospodarze udostępnili nam wnętrze pałacu oraz zorganizowano dla gości spacer po ogrodach wraz z postaciami ubranymi w stroje z różnych epok, czyli cofnęliśmy się w czasie.

W sobotę, 6 czerwca 2015r, pojechaliśmy poza Opole. Najpierw odwiedziliśmy Zamek w Mosznej, gdzie odbyliśmy spacer po ogrodach.

Z Mosznej pojechaliśmy na Górę św. Anny, gdzie spacerem obeszliśmy górę przez rezerwat, amfiteatr i pomnik powstańców, czyli ładny spacer w letniej pogodzie.

Po powrocie do Opola poszliśmy do siedziby naszego Stowarzyszenia, gdzie Niemcy oprawiali wybrane wcześniej zdjęcia z Opola przez nich wykonane, bo jutro będzie wystawa na Placu Wolności.

W niedzielę, 7 czerwca 2015r, Goście opuścili hotel i pojechaliśmy organizować wystawę na świeżym powietrzu przed naleśnikarnią „Grabówka”. Celem było pokazanie Opola oczami gości z Potsdamu, czyli jak nas widzą inni. Wystawa trwała do godziny 14.

W jej trakcie poszliśmy do klasztoru Franciszkanów, gdzie organista zagrał dla nas kilka utworów.

Po zakończeniu wystawy w siedzibie Stowarzyszenia pożegnaliśmy naszych miłych Gości. O godzinie 16.00 Goście udali się w drogę powrotną do Potsdamu.

Schloser Luaf(Bieg Zamkowy) w Potsdamie.

W dniach 07 – 09 maja Andrzej wraz z grupą studentów pojechał do Potsdamu, aby wziąć udział w biegu na 20 kilomerów(półmaraton). Nasi zawodnicy zajęli różne miejsca.

Wystawa w Ratuszu „Film Projekt”

Przez cały wrzesień na I piętrze Ratusza była wystawa zdjęć Opola wykonanych przez gości z Potsdamu.

Sympozjum Polsko – Niemieckie w Trebnitz

  14 – 16 września odbyło się w Trebnitz Polsko – Niemieckie Sympozjum Tandemowe w ramach którego było spotkanie  z Burmistrzem Berlina.

Sympozjum w sprawie bezrobocia młodzieży.

W dniach 25-28 października 2015r w Potsdamie odbyło się międzynarodowe sympozjum na temat bezrobocia wśród młodzieży, czyli radziliśmy, co zrobić, aby ,młodym ludziom ułatwić start. Z ramienia Stowarzyszenia brała udział Dorota, Ziuta i Bogdan.

Sternen Markt 2015r

W dniach 4 – 6 grudnia duża część członków Stowarzyszenia przebywało w Potsdamie, gdzie odbywał się kiermasz świąteczny – Sternen markt und Sternenfest. W ramach kiermaszu odbywały się występy na scenie. Nasze Stowarzyszenie wystawiło Jasełka, dwukrotnie, bo w dniach 05 i 06 grudnia. Występujący nazwali się: „Ferajna z Opola”.

Podsumowanie roku

Na zakończenie roku, 30 grudnia, spotkaliśmy się w siedzibie i podsumowaliśmy naszą działalność, popijając kawę i posilając się słodyczami. Mijający rok uznaliśmy za udany, czyli warto było pracować.

Tak wyglądał rok 2015. Zobacz, jak wyglądał rok 2014

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *